Gratulujemy Franciszkowi przyjęcia posługi Lektora!

„Podczas dyskusji macie obowiązek opowiedzenia się po stronie Bożej prawdy” – powiedział bp Piotr Greger do około 260 ministrantów z diecezji bielsko-żywieckiej, wśród nich był również nasz parafianin Franciszek Piekiełko, którzy 19 listopada br. otrzymali od niego specjalne błogosławieństwo związane z podjęciem przez nich funkcji lektora Liturgicznej Służby Ołtarza. Obrzęd ten odbył się w kościele pw. NSPJ w Bielsku-Białej.

„Warto wstać odpowiednio wcześniej i wtedy poświęcić czas na spotkanie z Bogiem obecnym w swoim słowie. Mam nadzieję, że każdy z was ma swoją Biblię; niech ona czeka na was, niech jej obecność na widocznym miejscu będzie znakiem zachęty, aby często po nią sięgać” – stwierdził i zaznaczył, jak ważne jest to, by słowo Boże coraz bardziej ich kształtowało.

„Lektor ma być człowiekiem całkowicie otwartym na słowo Pana. Do tego konieczne jest uznanie mocy zbawczej słowa Bożego. Kluczowa rola słuchania Biblii leży w tym, że od tego uzależnione jest szczęście lub nieszczęście człowieka, jego zbawienie lub potępienie. Zanim lektor stanie przy stole słowa Bożego, aby czytać teksty Pisma Świętego, najpierw powinien wytrwale i systematycznie wsłuchiwać się w słowo Boga, ma być pierwszym słuchaczem tego, co Pan Bóg ma nam wszystkim do powiedzenia” – zachęcił.

„Chodzi nie tylko o sam fakt czytania słowa Bożego. Twoim zadaniem jest również dawać o słowie Bożym świadectwo. Podczas dyskusji masz obowiązek opowiedzenia się po stronie Bożej prawdy. Nigdy nie wolno ci wyrażać zgody – także milczeniem – na dokonujące się zło. Jest to szczególne zadanie w obliczu trudności mających miejsce w czasie szkolnej katechezy” – wytłumaczył i dodał, że lektor ma być pierwszym współpracownikiem nauczyciela religii, wspomagającym jego wysiłek wobec całej klasy.

Życzymy, aby udało Mu się to wszystko zrealizować!