Wspomnienie św. Floriana 2023

7 maja w naszej parafii swoje święto obchodzili Strażacy, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi. Każdego dnia są gotowi, by z narażeniem własnego życia ratować ludzi i ich mienie przed niebezpieczeństwem.

Święty Florian jest czczony zwłaszcza w Europie Środkowej. Był rzymskim żołnierzem służącym w armii cesarza Dioklecjana. W czasie jednego z prześladowań chrześcijan, Florian stanął w obronie wiary i odmówił wykonania rozkazu cesarza, który polecał spalić chrześcijańskie księgi. Za swoją odwagę został uwięziony, a następnie stracony poprzez utopienie w rzece Enns.

Legenda głosi, że podczas pożaru, który wybuchł w jednej z miejscowości w pobliżu, Florian ukazał się mieszkańcom w postaci anioła, który gasił płomienie i chronił ludzi przed zagładą. Od tamtego czasu, święty ten jest czczony jako patron strażaków i innych służb ratowniczych, których misją jest chronienie i ratowanie ludzi.

Święty Florian jest również patronem wielu innych zawodów, w tym piwowarów, garncarzy, piekarzy, garbarzy, tkaczy, jubilerów, a nawet wędkarzy.

Niech Święty Florian, patron strażaków i wielu innych zawodów, będzie naszym wzorem odwagi i poświęcenia w służbie dla innych.