Wspomnienie świętego Brata Alberta Chmielowskiego - patrona parafialnej Grupy Charytatywnej

Chrystusowe piękno, wciąż trwa
i jedynie ono zbawia świat.

Papież z Polski wyznaje: „Dla mnie jego postać miała znaczenie decydujące, ponieważ w okresie mojego własnego odchodzenia od sztuki, od literatury i od teatru, znalazłem w nim szczególne duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania”.

Światowy sukces, kariera artystyczna czy Bóg?

Wybór dla św. Brata Alberta Chmielowskiego, którego wspomnienie obchodziliśmy 17 czerwca, był oczywisty. Dla niego najdoskonalszym artystą był Bóg. Wiele przeżył w życiu, ale zawsze dawał świadectwo wielkiego przywiązania do wiary chrześcijańskiej. Wciąż zadawał sobie pytania o sens życia i zbawienie. Był zafascynowany postacią św. Franciszka z Asyżu. To między innymi dlatego zainteresował się bezrobotnymi, żebrakami i ludźmi z marginesu, którym pomagał, sprzedając swoje obrazy. Gdy powstał obraz Ecce homo, całkowicie zmieniło się życie Adama.

„(…) interesował go człowiek - żywy obraz i podobieństwo do Boga sponiewieranego przez grzech.”

Modlitwa, kontemplacja… długa, ciężka droga do bycia Bratem Albertem, który każdemu nowemu Albertynowi mówił, że trzeba być w życiu dobrym jak chleb.

Karol Wojtyła w dramacie Brat naszego Boga w usta Adama wkłada refleksję:

"Każdy z nas idzie swoją drogą. Każdy lepi swoje gniazdko. Tymczasem dla tylu ludzi drogi stały się za ciasne. Nie ma gdzie postawić stopy. Nie ma skrawka ziemi, który by można nazwać swoim. Nie ma kromki chleba, na którą by mogli zapracować. Nie ma dziecka, które by mogli wydać na świat z tym przeświadczeniem, że nie będzie zawalidrogą. A my w tym wszystkim poruszamy się, zadufani w siłę jakiegoś powszechnego układu, który każe przemilczać rzeczy krzyczące i tłumić usprawiedliwiony wybuch. Nie, nie. W nas wszystkich czegoś brak. Nie wiem jeszcze czego. Męczę się, aby odgadnąć. Ale wiem, że brak - i wiem, że to rozsadzi".

Beatyfikacji Brata Albert dokonał  Jan Paweł II w 1983 roku na krakowskich Błoniach, a kanonizował go w Watykanie w 1989 roku.

Św. Brat Albert Chmielowski jest opiekunem naszej parafialnej Grupy Charytatywnej.