ww.w.parafianowawies.info

Domowy Kościół

Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło Życie (Oaza Rodzin), jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END).
Założycielem DK jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921 – 1987). Duchową kolebką Domowego Kościoła jest Krościenko n/Dunajcem, gdzie w 1973 roku odbyły się pierwsze oazy rodzin. Świętem patronalnym DK jest Niedziela Świętej Rodziny.

Domowy Kościół jest obecny we wszystkich diecezjach Polski, a także m.in. w Anglii, Szkocji, Norwegii, Niemczech, Czechach, Austrii, Kanadzie, USA oraz na Słowacji, Litwie i Ukrainie.

Domowy Kościół zwraca szczególną uwagę na DUCHOWOŚĆ MAŁŻEŃSKĄ, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Domowy Kościół dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:

• życia Słowem Bożym,
  • życia modlitwą,
  • życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego,
  • dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi,
  • postawy służby we wspólnocie Kościoła.

Budowaniu jedności (communio) w małżeństwie i rodzinie służą następujące elementy formacyjne:

• codzienna modlitwa osobista,
  • regularne spotkanie ze Słowem Bożym,
  • codzienna modlitwa małżeńska,
  • codzienna modlitwa rodzinna,
  • comiesięczny dialog małżeński,
  • systematyczna praca nad sobą (reguła życia),
  • uczestnictwo przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych.
Dzięki wprowadzeniu w życie tych elementów następuje indywidualne zbliżanie się małżonków do Boga i wzrastanie na drodze duchowości małżeńskiej.

Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. Spotykamy się raz w miesiącu w grupach, tzw. kręgach. Jeden krąg tworzy 4-7 małżeństw. Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest duchowa pomoc księdza moderatora – doradcy i opiekuna duchowego.

W Domowym Kościele rodzina jest podstawowym miejscem formacji, krąg jest podstawowym elementem w jego strukturze organizacyjnej jako środowisko formacyjne i ewangelizacyjne, służące rodzinom, jest on szczególnym “laboratorium” duchowości małżeńskiej.

*************************************

Wspólnota Domowego Kościoła w naszej Parafii zawiązała się jesienią 2017 roku i obecnie tworzy ją jeden krąg, razem 6 par małżeńskich. Patronem naszego kręgu jest św. Maksymilian Maria Kolbe.
Nasza wspólnota jest otwarta na kolejne małżeństwa. Dlatego, jeżeli chcecie umacniać swoją wiarę, pielęgnować miłość małżeńską czy doświadczyć życia we wspólnocie
Z A P R A S Z A M Y !!!

www.dk.oaza.pl