Historia parafii

Parafia pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego to wspólnota, której początki są związane z Kętami i sięgają XVI wieku. Rozwój wsi i potrzeba stworzenia własnej wspólnoty sprawiły, że w 1913 roku na skrzyżowaniu dróg powstała Kaplica pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, który w tradycji ludowej opiekował się polami i zasiewami, chroniąc je przed powodzią i suszą. Wybór świętego prawdopodobnie był związany z położeniem wsi, która leży w dolnym biegu Soły. Początkowo Msze św. były odprawiane okazjonalnie, ale w latach 60 już regularnie.
   Pierwszym kapłanem, który na stałe mieszkał w Nowej Wsi był ks. Aleksander Suchanek (1971 – 1976). Po nim posługę kapłańską sprawował ks. Czesław Gacek (1976 – 1981). Wtedy również rozpoczęto działania zmierzające do uzyskania pozwolenia na budowę nowego kościoła. To trudne zadanie powierzono ks. Gerardowi Jajecznicy (1981 – 2007). W 1982 r. kardynał Franciszek Macharski erygował parafię w Nowej Wsi. Patronem został św. M.M. Kolbe – żarliwy wyznawca Chrystusa i czciciel Maryi, który „chciał cały świat zdobyć dla Niepokalanej”. Złożył ofiarę z własnego życia, oddając je za Franciszka Gajowniczka - więźnia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W swoich rozważaniach pisał: „Nie wierzę, że znajdzie się pod słońcem człowiek, co by nie pragnął szczęścia i to możliwie największego, bez ograniczeń, czyli… Boga.”
   Dążąc do niego nieprzerwanie, nowowsianie rozpoczęli budowę kościoła. Kamień węgielny poświęcony przez papieża Jana Pawła II został wmurowany przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego w 1983r. Pierwsze Msze św. zaczęto odprawiać w 1985r. Następne lata, to kolejne etapy zmagań z trudnościami, które wzmocniły tylko działania parafian i ich chęć jak najszybszego ukończenia świątyni, którą ks. kardynał F. Macharski poświęcił w 1988r. Dziewięć lat później powstał główny ołtarz, w którym znajduje się Matka Boska, a po jej bokach św. Jan Kanty i św. Maksymilian Maria Kolbe. Przez następne lata nadal kontynuowano starania o dokończenie budowy i wystrój kościoła. Następcą ks. Gerarda Jajecznicy został ks. Edward Kobiesa (2007 - 2015). Następnie administratorem parafii został ks. Mirosław Wądrzyk (2015-2019). Jego następcą zostaje ks. Wojciech Pastwa. Obecnie proboszczem jest ks. Marek Duraj.

WAŻNIEJSZE DATY Z ŻYCIA PARAFII:

27.06.1981r.  administratorem ośrodka duszpasterskiego w Nowej Wsi został ks. Gerard Jajecznica

13.05.1982r. - Kardynał Franciszek Macharski ordynariusz archidiecezji krakowskiej, oficjalnie erygował parafię w Nowej Wsi. Pierwszym proboszczem mianował ks. Gerarda Jajecznicę, a patronem parafii został ogłoszony św. Maksymilian Maria Kolbe.

05.08.1982r. - rozpoczęto budowę nowej świątyni.

24.10.1982r. - ks. Bp. Jan Pietraszko poświęcił plac pod budowę kościoła.

06.08.1983r. - ks. Kardynał Franciszek Macharski dokonał wmurowania kamienia węgielnego w fundamenty budującego się kościoła. Kamień poświęcił papież Jan Paweł II w dniu 10.10.1982r.

1985r. - zaczęto odprawiać już w nowym kościele Msze św.

29. 05.1988r. - stan budowy pozwalał już na poświęcenie kościoła. Uroczystości tej przewodniczył kardynał Franciszek Macharski.

1997r.  - poświęcenie ołtarza przez ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusza Rakoczego

24.04.2007r. uroczyste pożegnanie nagle zmarłego pierwszego proboszcza śp. ks. Gerarda Jajecznicy.

01.07.2007r. - proboszczem parafii zostaje ks. Edward Kobiesa

26.08.2015r. - administratorem parafii zostaje ks. Mirosław Wądrzyk

20.09.2019r. - administratorem parafii zostaje ks. Wojciech Pastwa

01.07.2020r. - administratorem zostaje ks. Marek Duraj, obecnie sprawuje funkcje proboszcza