„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek…”

W niedzielę – 6 maja – podczas Mszy św. o godz. 11.00. odprawionej przez ks. M. Wądrzyka modliliśmy się w intencji Strażaków i ludzi wykonujących niebezpieczne zawody.

Czuwa nad nimi nieustannie ich patron św. Florian – męczennik żyjący w czasach Dioklecjana, który za wiarę oddał życie 4 maja 304r.
Nad grobem św. Floriana zbudowano klasztor i kościół benedyktynów, objęty później przez kanoników laterańskich. „ W roku 1184 na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, syna Bolesława Krzywoustego, Kraków otrzymał znaczną część relikwii św. Floriana. W delegacji odbierającej relikwie miał się znajdować także bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski. Ku ich czci wystawiono w dzielnicy miasta, zwanej Kleparzem, okazałą świątynię. Kiedy w 1528 r. pożar strawił tę część Krakowa, ocalała jedynie ta świątynia. Odtąd zaczęto św. Floriana czcić w całej Polsce jako patrona podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów.”

Życzenia ks. Proboszcza skierowane do strażaków podkreślały ich bezinteresowną gotowość niesienia pomocy wszystkim, których życie jest zagrożone. Kiedyś były to tylko pożary. Obecnie spieszą z pomocą również do wszelkiego typu wypadków drogowych, katastrof i  powodzi. Szczególnie ważne w ich posłannictwie jest wychowanie młodych pokoleń, które zgodnie z tradycją, wierne przykazaniu miłości, będą nieść pomoc bliźniemu w potrzebie.
W modlitwie w ich intencji uczestniczyły poczty sztandarowe naszej wspólnoty oraz Orkiestra Dęta z Nowej Wsi.

Niech Patron strażaków wyprasza im u Boga łaski, aby mogli skutecznie nieść pomoc poszkodowanym i bezpiecznie wracać do swoich rodzin.