Wspomnienie św. Jana Kantego

20 października 2016
Wspomnienie św. Jana Kantego
   Św. Jan Kanty to jeden z patronów naszej Parafii. Często ukazywany jest w profesorskiej todze z krzyżem w ręce w otoczeniu studentów i ubogich. Wśród atrybutów wymieniane są różaniec, scalony dzbanek, obuwie i pieniądze wręczane zbójcom.
   Święty Jan Kanty umierając, miał 83 lata. Pochowano go w kościele św. Anny pod amboną. Beatyfikowano go 27 września 1680 r. Dokonał tego  papież bł. Innocenty XI. Kanonizacji dokonał Klemens XIII 16 lipca 1767 r. Jest patronem Polski, archidiecezji krakowskiej i Krakowa, profesorów, szkół katolickich i "Caritasu".
   Mszę św. w naszym kościele koncelebrowali ks. Proboszcz M. Wądrzyk oraz zaproszeni przez niego ks. M. Włoch i ks. M. Piela, którzy byli wikariuszami w naszej parafii, a w tym roku obchodzą jubileusz 25- lecia swojego kapłaństwa. Z tej okazji nasza Wspólnota życzyła im, aby nigdy nie opuścił ich młodzieńczy entuzjazm z pierwszych lat kapłaństwa i aby nadal budując, nie tylko materialnie, ale i duchowo wspólnotę chrześcijan, byli otwarci na potrzeby każdego człowieka, ufając niezmiennie w Boże Miłosierdzie, które będzie ich wspierać w czasie nowych wyzwań.
   W kazaniu wygłoszonym  przez ks. Mirosława Włocha padły liczne pytania, na które odpowiedzi musi poszukać  każdy sam w swoim  sercu? Czy współczesnemu światu potrzebni są święci ? Tacy święci  jak nasi patroni św. M. M. Kolbe i św. Jan Kanty, który idąc śladami Boga, dziękował mu za  dar życia, rozwijając  swoje zdolności  i pogłębiając wiedzę, z drugiej strony schylając się nad każdym potrzebującym ?
   Ile dobrego dajemy światu i ludziom, tyle do nas wraca. Zawsze tam, gdzie są ludzie jest nadzieja. To ona nadaje sens naszym działaniom w imię miłości Boga. Wszyscy zostaliśmy powołani do świętości. Trzeba tylko otworzyć serca i podążać za Chrystusem.