ww.parafianowawies.info

Chrystus Zmartwychwstał

Triduum Paschalne 2019
Chrystus Zmartwychwstał
Do Boga nie można dojść inaczej jak przez relację z drugim człowiekiem.”

Triduum Paschalne – Triduum Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego.
Kościół poprzez sprawowanie tego misterium w znakach liturgicznych i sakramentalnych jednoczy się wewnętrznie z Chrystusem, swoim Oblubieńcem. Przeżywa mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.

„W (…) dniach Wielkiego Tygodnia liturgia ze szczególną mocą podkreśla kontrast między światłem i ciemnościami, między życiem i śmiercią, ale nie pozwala nam wątpić w końcowy rezultat: chwałę Chrystusa zmartwychwstałego.”

Wielki Czwartek – pierwszy dzień Triduum Paschalnego. W Katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej pod przewodnictwem ks. bpa Romana Pindla odbyła się Msza Święta Krzyżma Świętego, w której uczestniczyli kapłani z całej diecezji. Biskup dokonał poświęcenia olejów używanych podczas sprawowania Sakramentów Chrztu, Bierzmowania, święceń kapłańskich oraz do konsekracji kościołów i Namaszczenia Chorych.
„Obrzędy te symbolicznie ukazują pełnię kapłaństwa Chrystusowego oraz komunię kościelną, która powinna umacniać lud chrześcijański zgromadzony na ofierze eucharystycznej i ożywiany w jedności przez dar Ducha Świętego.”

Wielki Czwartek - pamiątka Ostatniej Wieczerzy.
«Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: 'Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje'. Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: 'Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów'» (Mt 26, 26-28).
Spokojny, cichy i łagodny Baranek oddaje swoje życie za grzechy świata. Podczas adoracji Eucharystii rozważaliśmy niezgłębioną tajemnicę miłości.

W Wielki Piątek, słuchając czytania opisu Męki i kontemplując Krzyż, poznajemy miłosierdzie Ojca. Jedyny Syn pozwolił się ukrzyżować, aby odkupić świat. Odkupić własną krwią.
Adoracja Krzyża przypomina nam o męczeńskiej śmierci, ale równocześnie jest symbolem źródła życia, nadziei dla ludzi, którzy z wiarą przyjmują Jego tajemnicę we własnym życiu.
Cisza Wielkiej Soboty. Oczekiwanie na zmartwychwstanie. Samotni. Zamknięci w sobie. Wpatrzeni w grób Chrystusa… Jesteśmy.

Wielka Sobota. Podczas uroczystej wigilii paschalnej, rozpoczyna się Niedziela Wielkanocna, kolejny raz zostaje ogłoszone zwycięstwo Światła nad ciemnościami, Życia nad śmiercią.

Chrystus Zmartwychwstał!

Jak to pojąć? Wiara i rozum. To dwie drogi poznania prawdy o Bogu.
„Wielkanoc to święto usuwania kamieni. Bóg usuwa najtwardsze kamienie, o które rozbijają się nadzieje i oczekiwania: śmierć, grzech, lęk, światowość. Ludzkie dzieje nie kończą się na kamieniu nagrobnym, ponieważ dzisiaj odkrywają „żywy kamień”:  Jezusa zmartwychwstałego”.