„Królowo Korony Polskiej, módl się za nami"

Trudno wyobrazić sobie współczesnego Polaka, który będąc chrześcijaninem i patriotą nie czciłby dnia 3 maja. Tego dnia kościół katolicki od 1969 roku obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Ponadto wspominamy też obronę Jasnej Góry przed Szwedami, śluby króla Jana Kazimierza i uchwalenie konstytucji 3 Maja.

Matka Boża w sposób szczególny opiekuje się naszym narodem od wieków. Wiara w Jej opiekę i moc prowadziła nas przez historyczne zawieruchy.

Bogurodzica, najstarsza polska pieśń religijna, przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu. W 1717 roku dokonano koronacji jasnogórskiego obrazu, co uznano za koronację Maryi na Królową Polski. Kiedy uwolniono Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Episkopat Polski złożył  26 sierpnia 1956 roku Jasnogórskie Śluby Narodu. 3 maja 1966 roku w tym samym miejscu dokonano aktu zawierzenia Matce Bożej i powierzenia narodu polskiego Jej opiece na kolejne 1000 lat.

Dziś i my w kolejną rocznicę tych wszystkich wydarzeń możemy powiedzieć, że oddajemy się w Macierzyńską Niewolę Miłości Maryi. To Jezus z krzyża powiedział: „Oto Matka wasza, oto Matka twoja". Od tej chwili mamy prawo nazywać Ją naszą Matką. Ona na pewno nas zrozumie. To Ona stała pod krzyżem, patrząc na śmierć ukochanego Syna. Jej cierpienia, krzyże i miecze, które Ją przeszywały, dały Jej siłę i sprawiły, że nikogo będącego w potrzebie nie zostawi bez pomocy. Zaprowadzi do Jezusa.

W naszej świątyni podczas uroczystej Mszy św. spotkali się przedstawiciele wszystkich lokalnych społeczności, dając wyraz swej miłości i oddaniu Matce Bożej. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej z Nowej Wsi.