Dzień strażaka

Nasz miły patronie,
Proś za nami Gospodyna
Paniej Maryjej Syna.”

5 maja 2019 r. w naszej świątyni odbyła się uroczysta Msza święta, podczas której modliliśmy się w intencji strażaków, którzy dzień wcześniej obchodzili swoje święto. Ich patronem jest św. Florian. Strażacy, świadomi przykazania miłości bliźniego i chrześcijańskiej tradycji, służą wszystkim ludziom potrzebującym pomocy w czasie zagrożenia klęskami żywiołowymi.

W Polsce głównym miejscem kultu św. Floriana, po sprowadzeniu jego relikwii, była najpierw Katedra Wawelska, potem czczono go najbardziej w Krakowie na Kleparzu w kolegiacie pod jego wezwaniem. W 1436 r. św. Florian został zaliczony, wraz ze świętymi: Wojciechem, Stanisławem i Wacławem, do głównych patronów Polski.

Święty Florian jest także patronem kominiarzy i hutników, trudnych i niebezpiecznych zawodów. Do niego modlą się i o wstawiennictwo proszą ludzie podczas zagrożenia powodziami, wojnami, huraganami, nieurodzajami, burzami,  pożarami i skażeniami środowiska.

Ksiądz Proboszcz Mirosław Wądrzyk podziękował wszystkim uczestnikom Mszy świętej, pocztom sztandarowym oraz Orkiestrze Dętej z Nowej Wsi za modlitwę w intencji strażaków, którzy są częścią naszej wspólnoty, dającą swoimi działaniami świadectwo Miłości Chrystusa.