Intronizacja relikwii św. brata Alberta Chmielowskiego

„[…]trzeba każdemu dać jeść , bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież, bez dachu i kawałka chleba może on już tylko kraść albo żebrać dla utrzymania życia.”

Uroczystym wniesieniem relikwii św. brata Alberta Chmielowskiego rozpoczęła się Msza św. sprawowana przez ks. proboszcza M. Wądrzyka, w czasie której wygłosił kazanie brat Aleksy ze Zgromadzenia Braci Albertynów. Przedstawił on postać św. brata Alberta - człowieka, który swoim życiem dał nam przykład, jak słuchać tego, co do nas mówi Bóg. Ranny w powstaniu styczniowym, stracił nogę. Nie przeszkodziło mu to w rozwijaniu swojego talentu malarskiego w Paryżu, Warszawie, Gandawie i Monachium. Prostota, naturalność, nastrojowość to cechy jego twórczości, w której obok realistycznych obrazów pojawiały się w miarę upływu czasu dzieła o tematyce religijnej, z których najsłynniejsze to „Ecce Homo”. Dziełem jego życie nie będzie jednak spuścizna malarska, ale praca społeczna na rzecz najbardziej potrzebujących. Od powrotu z Podola w 1884r. do Krakowa rozpoczyna swoją działalność poświęconą bezdomnym i opuszczonym. W 1888r. złożył śluby zakonne, dając początek zakonowi Albertynów. Kwestował na rzecz biednych, zakładał domy dla starców, kalek, sierot i nieuleczalnie chorych. Wspierał bezrobotnych w poszukiwaniu pracy. Był żywym obrazem wypełniania Bożego przykazania Miłości do bliźniego. "Najpiękniejszy człowiek pokolenia" wskazał drogę, którą powinniśmy podążać, kochając Boga i ludzi.

Ks. Proboszcz dziękując bratu Aleksemu za udział w Mszy św., wyraził również wdzięczność Różom Różańcowym, które ufundowały relikwiarz. Wskazał także na ogromne znaczenie ich modlitw, które dają wsparcie, ukojenie i zapewnienie Bożej Miłości ratującej świat.