Październikowe czuwanie modlitewne

Kolejna już – październikowa – Adoracja Najświętszego Sakramentu była związana ze św. Ludwikiem Marią Grignion de Montfort, który napisał Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny.

„Prawdziwe nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny jest święte, to znaczy prowadzi duszę do unikania grzechu i do naśladowania cnót Najświętszej Maryi Panny, zwłaszcza Jej głębokiej pokory, żywej wiary, ślepego posłuszeństwa, nieustającej modlitwy, wszechstronnego umartwienia, Boskiej czystości, Jej głębokiego miłosierdzia, Jej heroicznej cierpliwości, Jej anielskiej słodyczy i iście Boskiej mądrości. Oto dziesięć głównych cnót Najświętszej Maryi Panny”.

Św. Ludwik oddał się Maryi w niewolę miłości. Uważał, że nabożeństwo do Najświętszej Dziewicy jest niezbędne dla wszystkich ludzi, jeśli pragną żywota wiecznego. „Królestwo Najświętszej Dziewicy rozwija się głównie we wnętrzu człowieka, tzn. w jego duszy, i dlatego otrzymuje Ona wraz ze swym Synem więcej chwały w duszach niż we wszystkich stworzeniach widzialnych. Stąd ze świętymi zwać Ją możemy: Królową serc.”
„Bóg Syn dał Matce swej wszystko, co swym życiem, śmiercią i swymi nieskończonymi zasługami i przedziwnymi cnotami wysłużył. Uczynił Ją Szafarką tego wszystkiego, co Mu Ojciec dał w dziedzictwie. Przez Nią daje On członkom swoim udział w swych zasługach i cnotach, przez Nią rozdaje On łaski swoje. [Bł. Albert W.] Maryja jest Jego kanałem tajemniczym, przez który płyną łagodnie a obficie bogactwa Miłosierdzia Jego.”

Totus Tuus - słowa zaczerpnięte z Traktatu św. Ludwika - papież św. Jan Paweł II uczynił dewizą swojego całego życia. On też w uroczystym akcie powierzył NMP Kościół i świat.
Szczególne miejsce zajmowała Maryja również u kardynała Stefana Wyszyńskiego i patrona naszej Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. W październiku nasz kościół w sposób szczególny z różańcem w ręku oddaje się w niewolę miłości Maryi.

Indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i Apel Jasnogórski zakończyły modlitewny wieczór, który przygotowała i prowadziła Grupa Muzyczna Barka.